1. Projekt – „Klimatyczna klasa”

Klasa 2 a bierze udział w projekcie „Klimatyczna Klasa” organizowanym przez Fundacje Uniwersytet Dzieci. Koordynatorami projektu w naszej szkole są nauczyciele  mgr  Piotr Homa i mgr Elżbieta Burek. W ramach projektu dzieci poznają odpowiedź na następujące pytania: Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez drzew? Jak w prosty sposób sprawdzić, czy powietrze, którym oddychamy, jest czyste? Dlaczego powstają silne wiatry i jakie skutki mogą wywołać?

Klasa 2 a w roku szkolnym 2018/2019 brała udział w projekcie pt. Klimatyczna klasa zorganizowanym przez Fundacje Uniwersytet Dzieci. Zajęcia w ramach projektu prowadzili nauczyciele Piotr Homa i Elżbieta Burek. Dzieci przez cały rok maiły okazję uczestniczyć w cyklu 7 zajęć podczas, których dowiedziały się jak chronić środowisko oraz czym jest klimat. Dodatkowo uczniowie zdobyli umiejętność prowadzenia obserwacji przyrodniczych. Wykonane przez dzieci na ostatnich zajęciach prace ze zgromadzonych odpadów zostały zgłoszone na ogólnopolski konkurs przeprowadzony przez organizatorów. Na zakończenie projektu uczniowie 2 a wraz z nauczycielami prowadzącymi zajęcia otrzymali certyfikat i dyplom potwierdzający uczestnictwo.

2. Projekt KIDS

W ramach zajęć świetlicowych w szkole realizowany jest już kolejny rok Program KIDS. Jest to międzynarodowy projekt edukacyjny organizowany przez International Diabetes Federation, firmę Sanofi , pod patronatem MEN i Prezydenta Miasta Rzeszowa i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Program prowadzi Monika Czopik. Projekt dotyczy szeroko pojętej profilaktyki i walki z cukrzycą wśród dzieci i młodzieży. Na zajęciach uczniowie dowiadują się o znaczeniu aktywności fizycznej dla prawidłowego rozwoju, o znaczeniu prawidłowej diety, uczą się jak komponować zdrowe posiłki ale również uczą się postaw tolerancji wobec kolegów chorych na cukrzycę.

W kwietniu uczniowie szkoły brali udział w kolejnym Szkolnym Tygodniu Zdrowia. W ramach zajęć świetlicowych uzupełnieniem warsztatów był cykl zajęć w ramach programu KIDS. Klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach nt. profilaktyki cukrzycy. Lekcje miały charakter warsztatowy, uczniowie dowiedzieli się co to jest cukrzyca ( typ 1 i 2), poznali rozpowszechnione mity nt. choroby, nauczyciel opowiedział co należy wiedzieć o niskim  i wysokim poziomie cukru, dzieci poznały trudne słowa hipoglikemia i hiperglikemia. Uczyli się jak udzielić w prosty sposób pomocy osobie chorej na cukrzycę. Profilaktyka cukrzycy jest najważniejszym zadaniem jakie mają spełniać takie zajęcia dlatego wiele czasu poświęcono uświadomieniu uczniom jak ważne jest uprawianie sportu  i zbilansowana dieta. Dzieci kosztowały zamienniki cukru- miód, syrop klonowy, ksylitol, stewię, brązowy cukier, syrop z agawy. Nauczyli się przyrządzać smaczny, zdrowy deser na bazie nasion chia, mleka migdałowego i truskawek. Wspólna degustacja posiłku była  ciekawym elementem zajęć. Nauczyciel położył również nacisk na postawę tolerancji jaką powinni się wykazać uczniowie w przypadku gdy kolega czy ktoś obcy jest chory, zajęcia miały na celu zwrócenie dzieciom uwagi na to, że możemy zawsze pomagać i warto to robić.